Ludloff procedure for Hallux valgus and Hammer toe

                ביצוע שגוי של -  שיטת לודלוף לטפול בהלוקס ואלגוס עם אצבע פטישונית

LUDLOFF PROCEDURE FOR  HALLUX VALGUS  with HAMMER TOE

אנטומיה, שיטות ניתוח, טכניקה כירורגית

 בת 65  נותחה פעמיים בכף רגל שמאל לתיקון עוות של הלוקס ואלגוס ושל אצבע שנייה.

לבוהן שני גלילים וביניהם מפרק, הגליל הפרוקסימאלי יוצר מפרק עם עצם המסרק (metatarsus) הראשון.  לכל אצבע שלושה גלילים וביניהם מפרקים, הגליל הפרוקסימאלי יוצר מפרק עם עצם מסרק תואמת.  עצם המסרק והאצבע התואמת מכונים קרן (ray).

העוותים באצבעות (בהונות) הרגל קורים בעיקר במפרקים.  לעתים על רקע תורשתי, ולרוב כתוצאה מנעילת נעליים צרות או בלתי מרווחות.  עוות הבוהן (Hallux Valgus) ואצבע פטישית (hammer toe) שכיחות בעיקר בנשים.  הניתוחים לתיקון עיוותים אלו נעשים בעיקר בגלל כאבים וקשיים בבחירת נעליים מתאימות ובנעילתן.

מגוון הווריאציות של ניתוחים של אצבעות כף הרגל הוא מעל ל- 150 ולכל וואריציה יש שם של מנתח שהציע אותה ולעתים גם שם לפי המודיפיקציה של אותה וואריציה.  הפרוצדורות ניתנות לביצוע בכל אחת מעצמות הקרן בשילוב עם ניתוח של הרקמות הרכות שסביבן.  מגוון הווריאציות נותן ככלל תוצאה משביעת רצון במידה ובנוסף לביצוע הטכני הקפדני מבוצע מעקב קפדני של המנתח וצוותו עד להבראה מלאה.

בכף רגל בעלת 'מבנה יווני' הקרן השנייה והאצבע ארוכות במקצת יותר מהקרן הראשונה והבוהן. במידה והניתוח מקצר את אורך הקרן הראשונה והבוהן חייב המנתח כחלק מתכנון הניתוח,  לשקול בהתאמה קיצור של האצבע השניה על מנת שלא תזדקר באורכה ותתנגש בקצה הקדמי של הנעל.

                                                   

                                 הלוקס ואלגוס           

 בניתוח הראשון של הבוהן ביצע המנתח פרוצדורה ע"ש 'לודלוף' של אוסטיוטומיה אלכסונית של עצם המסרק הראשונה.  זו אמורה לשמור על אורכה של העצם למעט קיצור מזערי בגלל ההטייה הסבובית הנדרשת לתיקון הזוית שבין עצמות המסרק הראשונה והשנייה.   אבל צילומי הרנטגן שלאחר הניתוח מראים בעליל שנגרם קיצור משמעותי של עצם המסרק הראשונה והבוהן.   האצבע השניה עברה קיבוע של המפרק המקורב על ידי כריתה מזערית של עצמות המפרק.

מאז הניתוח לא הייתה מרוצה מתוצאותיו כי לא שיפר במידה מספקת את עוות הואלגוס של הבוהן והותיר אצבע שנייה ארוכה מידי. סבלה במשך כארבע השנים עד שפנייתה אל מנתחה נענתה בהצעה שלו לבצע ניתוח חוזר של הבוהן ושתי האצבעות הסמוכות, לתיקון מה שלא הושג בניתוח הראשון.

בניתוח השני קיצר המנתח את הבוהן עוד יותר כשביצע בגליל המקורב את הפרוצדורה ע"ש 'אייקין' לתיקון עוות הואלגוס שנותר לאחר הניתוח הראשון.  כתוצאה מכך גרם להגדלה של הבדלי האורך של הקרן השנייה הארוכה לעומת הקרן הראשונה הקצרה.  בשלב זה צריך היה המנתח לקצר במידה משמעותית את האצבע השניה כדי שתדמה יותר באורכה לבוהן על מנת שלא תסבול מלחץ על קצה האצבע.  תכנון שגרתי היה מאפשר לו לבצע זאת על ידי כריתה גרמית מתאימה של אחד או יותר מהגלילים של אצבע זו. 

כשלונו של המנתח התבטאה:

בהעדר תכנון של הניתוח השני בבוהן ובאצבע השנייה ובהעדר הפנמה של השלכות של תוצאות שני הניתוחים זה לגבי זה. זו הייתה הפרה של חובת הזהירות.  תוצאות שני הניתוחים הותירו קרן שניה יחסית ארוכה מידי בסמיכות לקרן ראשונה קצרה יחסית.  במקום לקצר את האצבע השניה במידה משמעותית ובהתאמה לאורכה של הבוהן אחרי ניתוח 'איקין' הותיר את האצבע השניה ארוכה במידה לא סבירה.  כתוצאה מלחץ על קצה האצבע התעוות הגליל המרוחק לואלגוס ניכר, איבד את יציבותו, גרם לעוות של המפרק הדיסטאלי של האצבע השניה ולשינויים ניווניים טראומתים של מפרק זה.

הסבוכים בתקופת המעקב אחרי הניתוח

כשבועיים לאחר הניתוח השני הופיעו אפיזודות חוזרות של דלקות של קדמת הרגל המנותחת ושל האצבעות המנותחות, שלוו בעלית חום סיסטמי.  הצוות המנתח איחר באבחון האלמנט הזיהומי של הדלקת הפוסט אופרטיבית.  היא אושפזה מספר פעמים ורק טפול עם ערוי אנטיביוטי חוזר והוצאת הפינים המתכתיים שקבעו זמנית את האצבעות המנותחות סייע לשכוך הדלקת הזיהומית.

אופי ההליכה השתנה בגלל תוצאות הניתוחים כפי שתוארו לעיל וגרם בשנה האחרונה לסבל מכאבים ונפיחות בחלק האחורי של הרגל, בעקב ובגידים משני צידי הקרסול בגלל תגובה טראומטית דלקתית כרונית של הגידים. טופלה עם נוגדי דלקת ואנטיביוטיקה.

הנזקים שנגרמו והם הבסיס לקביעת הרשלנות

נזק עיקרי לרגל שמאל

1.   גרימה של קיצור יחסי של הקרן הראשונה בניתוח ע"ש אייקין לתיקון עוות הבוהן מבלי להפנים  את המשמעות לגבי הקרן השניה.   גרימה של נזק לעצב דיגיטלי בניתוח זה וכתוצאה מכך העדר של 'תחושת הגנה' באספקט מדיאלי של הבוהן.  

2.   מחדל בניתוח אצבע שניה שהותיר את הקרן השניה ארוכה יחסית לקרן הראשונה במידה בלתי סבירה, חוסר איחוי של נסיון הארתרודזיס של המפרק הדיסטאלי של אצבע שניה, עוות ואלגוס של הגליל המרוחק ושינוי ניווני של המפרק הדיסטאלי.                     

נזק משני

1.   כאבים ברגל שמאל וצליעה, שינוי באופי ההליכה והגבלה בהליכה, דלקת טראומתית כרונית משנית של הגידים שסביב  לקרסול.   

2.   ירידה משמעותית בכושר הפעולה הכללי.  

2.   קשיים בהתאמה ונעילת נעליים, ואילוץ לשימוש בנעלי התעמלות או נעליים פתוחות.

3.  העדר תחושת –מגן בבוהן שגורמת לחוסר מודעות של שפשוף או פציעה בבוהן.

 

 

 


 
 
בניית אתריםבניית אתרים

נייד 0529321874 / טל 063295148